• Oyun bölümlerine 1 ay içinde en çok konu açan üyemize 100 TL ödül verilecektir. Detaylar için tıklayın

Script Nedir ?

  • Konuyu Başlatan
  • Moderatör
  • #1

HermeS♚

Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
22 Eyl 2019
Mesajlar
81
Tepkime puanı
9
Puanları
8
Script Nedir?
Uygulama bölümlerinin tüm kodlarını içeren ve herhangi bir programlama dilinde yazılmış olan koda script adı verilir. Her programlama dilinin özellikleri farklıdır. Script hangi programlama dilinde yazıldıysa o programa göre şekilde kullanılır. Örnek olarak "php" olarak yazılmış script için "php script" adı verilir. Scriptler tür olarak hazır kod blogudur. Bunu örneklemek gerekirse ziyaretçi eklenecek bir siteyi ele alabiliriz. Programlama bilmeyen birisi harici olarak dışarıdan script alarak bu ihtiyaca cevap verebilir.
Harici olarak script kullanılacaksa o kodu yazan kişinin izni de gerekmektedir. Ücretsiz olarak sunulan scriptler vardır. Bunları kullanmakta mahsur yoktur. Scriptler web tabanlı olarak kullanılabildiği gibi çevrim dışı olarak da çözüm aracı olarak kullanılabilirler. Örneğin, servis uzmanı kişiler server üzerinde çeşitli işlemleri scriptler vasıtası ile otomatik olarak yapmaktadırlar.
Hatibin elinde bulunan notlar anlamına gelen script sözlük anlamı olarak bir diğer şekilde de el yazısı halindeki matbaa harfler anlamına gelir. Script betik ile de eş anlamlıdır
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Yeni Konular

Sponsor Reklamlar

     
Üst